IUS FBA projekat: Determinante i ishodi različitih tipova inovacija u malim i srednjim preduzećima u Bosni i Hercegovini: Uloga zelenih praksi

Tim Fakulteta menadžmenta i javne uprave (FBA) Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (IUS), prevođen van. prof. dr. Emilom Knezovićem, će raditi na projektu „Determinante i ishodi različitih tipova inovacija u malim i srednjim preduzećima u Bosni i Hercegovini: Uloga zelenih praksi“, koji ima za cilj istražiti determinante i posljedice različitih vrsta inovacija u malim i srednjim poduzećima (MSP) u Bosni i Hercegovini (BiH) te utvrditi povezanost između inovacija i ekoloških (zelenih) praksi. Ostali članovi projektnog tima su doc. dr. Hamza Smajić, studentica III ciklusa studija, Aida Hamur te studentica II ciklusa studija, Neira Zulić.

Istraživanje je vezano za nekoliko ciljeva održivog razvoja (SDG ciljevi). Prvo, istraživanje potiče inovacije u malim i srednjim poduzećima, što je u vezano za industriju, inovacije i infrastrukturu (Cilj br. 9). Također, fokus na zelene prakse u istraživanju odražava doprinos održivoj potrošnji i proizvodnji (Cilj br. 12) i održivom ekonomskom rastu i pristojnom radu (Cilj br. 8). Projekat se zasniva na kvantitativnim metodama gdje se planira provesti primarno krossekcionalno prikupljanje podataka.

Projekat  je podržan od strane Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo po Javnom pozivu za sufinansiranje naučnoistraživačkih/ umjetničkoistraživačkih/istraživačkorazvojnih projekata i programa iz budžeta Kantona Sarajevo za 2023. godinu.